Czas

  • 10 min.

Witajcie:) Dzisiaj będzie tu bardzo ZIELONO.

Wszyscy moi znajomi chociaż raz słyszeli już ode mnie o tym, jak cenne dla naszych organizmów jest picie zielonych koktajli. Czytam teraz dwie bardzo ciekawe książki Łukasza Łuczaja na temat dzikich jadalnych roślin, jakie możemy znaleźć w naszym kraju na łąkach i w lesie. Łukasz organizuje warsztaty na które możecie wybrać się całą rodziną. Na tej stronie znajdziecie wszystkie informacje.

Dziko rosnące rośliny jadalne często zawierają więcej witamin i minerałów niż te uprawiane dla celów spożywczych. Na szczęście zbliża się już wiosna i kilka z tych roślinek wkrótce będę mogła dodać do moich zielonych mikstur. Może i WY skusicie się, aby spróbować jak smakują…ale o tym będę pisała dopiero na wiosnę. Na razie tworzę zielone koktajle na bazie tego, co teraz możemy znaleźć w sklepie.

Picie zielonych koktajli, a przede wszystkim robienie ich jest bardzo łatwe i jak zaczniecie, to po kilku razach z łatwością będziecie tworzyć swoje własne mieszanki. Chlorofil zawarty w roślinach zielonych jest dla nas bardzo cenny. Jego cząsteczki są uderzająco podobne do cząsteczek hemu występujących w ludzkiej krwi. Zielenina, cechująca się wysoką zawartością tlenu w chlorofilu i bogactwem składników odżywczych, jest najbardziej zasadowym pożywieniem, jakie istnieje na naszej planecie. Jeśli zaczniemy pić więcej zielonych koktajli (do czego bardzo WAS zachęcam) to utrzymamy zasadowe pH ciała i ogólne zdrowie.

Składniki

  • 1,5 litra koktajlu
  • 1 mango obrane i pokrojone
  • 1 banan obrany i pokrojony
  • 2 gruszki dokładnie umyte i pozbawione gniazd nasiennych
  • woda, ok 1 litra (lub więcej)
  • 150 g szpinaku (lub więcej)
  • 1/2 łyżeczki oleju kokosowego

Sposób przygotowania

  1. Wszystkie składniki oprócz wody zmiksuj bardzo dokładnie. Możesz zrobić to w wysokoobrotowym blenderze, lub włożyć owoce i warzywa do dzbanka i zmiksować blenderem ręcznym.
  2. Na koniec dolej wodę i zmiksuj jeszcze raz. Nie zapomnij podzielić się koktajlem z rodziną:)