Czas

  • 30 min.

FASOLA występuje prawie w 400 gatunkach, więc jest w czym wybierać. Każdego dnia możemy mieć inną fasolową pastę, bądź zapiekankę w domu. Zachęcam do rozejrzenia się po sklepach i zatrzymania się na chwilkę przy fasolkach. Są niezwykle zdrowe i tanie, a przede wszystkim PYSZNE. Można przyrządzać je na wiele sposobów.
Wiele nasion roślin strączkowych zawiera kompletne białko i znikomą ilość tłuszczu, dlatego doskonale nadają się dla osób pragnących schudnąć. Strączkowe obniżają poziom złego cholesterolu, zapobiegają chorobom serca i oczyszczają organizm ze szkodliwych toksyn.

Bardzo lubię FASOLKĘ ADZUKI (która nazywana jest fasolą dla odchudzających się). Japończycy używają jej do leczenia infekcji nerek i pęcherza. Zawiera dużo błonnika, witaminy B, oraz żelazo, mangan i cynk. Usuwa z naszego organizmu nadmiar śluzu i płynów.

Kolejna fasola, na którą warto zwrócić uwagę, to FASOLKA MUNG, która doskonale oczyszcza wątrobę.Dzisiaj podaję przepis na pastę z białej fasoli, który krąży po internecie. Przygotowywałyśmy ją na warsztatach Smakoterapii.

Biała fasola posiada właściwości zasadotwórcze. Jest źródłem białka, minerałów takich jak: wapń, magnez, cynk, fosfor i żelazo. Zawiera witaminy A, B, E, PP.

Składniki

  • 250 gramów fasoli
  • 2 jabłka
  • 2 cebule
  • olej kokosowy do smażenia
  • majeranek
  • sól
  • pieprz

Sposób przygotowania

  1. Fasolę namaczam wieczorem w wodzie. Rano płuczę bardzo dokładnie i gotuję do miękkości. W połowie gotowania zmieniam wodę, aby pozbyć się puryn ( są to związki, które powodują fermentację w przewodzie pokarmowym).
  2. Po ugotowaniu studzę fasolę i ucieram bardzo dokładnie na pastę.
  3. Gdy fasola się gotuje myję dokładnie jabłka, kroję w niewielką kostkę i smażę, aż będą miękkie. Pod koniec smażenia dodaję 2 łyżki majeranku.
  4. Cebulę kroję w kostkę i smażę na złoty kolor.
  5. Jabłka i cebulkę dodaję do fasoli i mieszam wszystko bardzo dokładnie. Na koniec solę i pieprzę.
  6. Pastę przechowuje w lodówce w słoiku.