Czas

  • 15 min.

Zazieleniło się bardzo, więc sezon na pesto z przeróżnych liści uważam za otwarty. Na blogu pojawiły się już zielone mikstury, poczynając od koktajli,  poprzez zielony budyń z chlorellą, a kończąc na pesto z kwiatów cebuli o bardzo ciekawym smaku (kto nie zdążył w zeszłym roku to może w tym wypróbować ten przepis). Dzisiaj nadeszła pora na czosnek niedźwiedzi. Jest to roślinka pod ochroną dlatego proszę nie wyrywajcie jej z lasu.

Ma wiele właściwości niezwykle korzystnych dla naszego organizmu – oczyszcza go i wzmacnia naszą odporność. Substancje w niej zawarte zabijają pasożyty (owsiki, glisty), oraz pomagają zniszczyć Candidę albicans z którą wiele osób w dzisiejszych czasach toczy bój.

Te piękne zielone listki wzmacniają serce, obniżają podwyższone ciśnienie, zapobiegają miażdżycy, obniżają poziom trójglicerydów oraz cholesterolu we krwi. Pomagają w walce z nowotworami (zawierają organiczne związki siarki, które działają jak silny antyutleniacz).

Na straganach pojawiły się już pęki czosnku niedźwiedziego hodowlanego, więc warto kupić większe ilości i zamknąć pesto w małych słoiczkach, a potem zimową porą wspominając piękne wiosenne dni napawać się cudownym aromatem i doskonałym smakiem tej wspaniałej roślinki.

Pamiętajcie, że jadalne są tylko listki, a kwiaty pomimo tego, że piękne i apetycznie wyglądałyby na liściach sałaty, lepiej włóżcie do wazonu. Zawierają one trujące związki i nie należy ich zjadać.

Liście czosnku niedźwiedziego są bardzo, ale to bardzo podobne do liści konwalii, którą też znajdziecie w lesie, dlatego jeszcze raz apeluję – kupcie swoje w zieleniaku, na bazarku, w sklepie – teraz właśnie jest sezon nie przegapcie go!

Pesto nadaje się do wszystkiego – jest pysznym smarowidłem na kanapki, dodatkiem do kasz, makaronów, sprawdzi się też jako nadzienie do tych naleśników.

Uwaga

  • jeśli robisz pesto do słoików zmiksuj tylko same listki czosnku niedźwiedziego z oliwą z oliwek dobrej jakości i solą himalajską
  • zamiast migdałów możesz dodać do pesto pestki słonecznika, orzechy nerkowca lub inne (twoje ulubione)
  • dodatek czosnku nie jest konieczny

Składniki

  • 2 pęczki (100g) czosnku niedźwiedziego dobrze umytego i osuszonego z odciętymi ogonkami
  • 100g migdałów
  • 2 łyżki sezamu niełuskanego
  • ząbek czosnku
  • 8-10 łyżek oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia

Sposób przygotowania

Wszystkie składniki miksuję na pesto, przekładam do słoika i przechowuje w lodówce.