Czas

 • 30 min.

Masło orzechowe to produkt, który omijałam kiedyś szerokim łukiem. Nikt nie był w stanie przekonać mnie do zjadania go ze smakiem. Pamiętam że kilkanaście lat temu oglądając produkty dostępne na sklepowych półkach zniechęcało mnie to, że każdy niemal producent dodawał do swojego produktu olej palmowy. Zapomniałam o maśle orzechowym na wiele lat.

Na szczęście w życiu wszystko szybko się zmienia – moje kubki smakowe odzwyczajone od sztucznych, skomplikowanych składników, którymi przepełnione były sklepowe słodycze zaczęły poszukiwać zamienników, prostych smaków, które zaspokoiłyby potrzebę zjedzenia czegoś pysznego i …tłustego.

Pewnego razu spróbowałam u znajomej orzechowo-jabłkowej kanapki i przepadłam. Słono-słodki smak masła idealnie harmonizował się z pysznym kwaśnym jabłkiem zerwanym prosto z drzewa.

Niedawno brałam udział w dwumiesięcznym projekcie, podczas którego uczestnicy spożywali dużo masła orzechowego i miałam okazję znowu poczynić obserwacje w sklepach.

Okazuje się, że dostępne są już wspaniałe masła, wysokiej jakości i że producenci naprawdę zaczynają o nas dbać (nie wszyscy-wiadomo). Znalazłam nawet pyszne masło z surowych, organicznych nerkowców, które uwielbiają moje dzieci. Jednak warto mieć swoją opracowaną recepturę i zapas domowego masła, a że przygotowanie go jest niezwykle proste i nic tu nie można zepsuć to warto spróbować.

Moje ulubione masło składa się z 3 składników: z migdałów, siemienia lnianego i syropu klonowego…no w zasadzie z czterech – dodaję jeszcze szczyptę różowej soli himalajskiej.
Receptura jest banalna i zrobienie dużego słoika masła orzechowego BEZ ZBĘDNYCH DODATKÓW zajmuje niewiele więcej niż 25 minut.

Tylko od Ciebie zależy jakich orzechów użyjesz, mogą to być nerkowce, orzechy laskowe, włoskie, pekany, migdały, a nawet orzechy brazylijskie. Eksperymentujcie zatem i zjadajcie to, co zdrowe.

Uwaga

 • Masło orzechowe możecie serwować na plasterkach jabłka – taka kanapka smakuje wyśmienicie

Składniki

 • 250g migdałów
 • 250g orzechów laskowych
 • 10 łyżek siemienia lnianego
 • szczypta różowej soli himalajskiej
 • 3-4 łyżki syropu klonowego lub innego ulubionego, płynnego słodu

Sposób przygotowania

 1. Piekarnik rozgrzewam do 180 C.
 2. Wszystkie składniki mieszam w misce i przekładam na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, tak aby powstała jedna warstwa. Piekę orzechy przez 10 minut. Studzę i jeśli uda mi się ich nie zjeść miksuje na masło.
 3. Jeśli nie macie blendera o dużej mocy, to miksowanie ich do odpowiedniej konsystencji może zająć nawet ok. 20 minut.
 4. W pierwszej fazie orzechy wyglądają jak zmiksowany piasek, potem przyklejają się do ścianek blendera, dlatego warto pomóc im odrobinę łopatką. W ostatniej fazie zacznie oddzielać się tłuszcz – i właśnie o to chodzi. Orzechy zmieniają się w piękne, błyszczące masło.