Pytacie czasami w mailach o zamienniki pieczywa, dlatego dzisiaj zebrałam prawie wszystkie blogowe propozycje w jednym miejscu. Często chcemy zrezygnować z białego pieczywa a nie potrafimy upiec chleba z pełnego ziarna na zakwasie (bo zakwasu brak/czasu brak/chęci brak).Na szczęście powstają już takie miejsca jak piekarnia KUMIN we Wrocławiu – możecie poczytać o nich tutaj.

Znajdziecie tam chleby i bułki bez chemii i z doskonałych mąk. W poniedziałek i środę, kto potrzebuje może kupić tam chleb bezglutenowy (z mąki jaglanej, gryczanej i kukurydzianej). Jednak czasem jest tak, że nie mamy dojścia do dobrej jakości chleba, albo z różnych przyczyn potrzebujemy zjeść posiłek bez glutenu, dlatego wyjściem z sytuacji jest przygotowanie prostego krakersa, który możne być zrobiony z kaszy jaglanej lub gryczanej, która została nam po śniadaniu albo obiedzie. Nie zastąpi on smaku pulchnych białych bułeczek, ale warto spróbować – jest pyszny i odżywczy i może wejść na stałe do waszej kuchni.

Chleb zmieniający życie

Pierwsza z moich propozycji bazuje na chlebie zmieniającym życie, przepis na niego możecie znaleźć na tej stronie. Można przygotować go w wersji podstawowej, albo dodać do niego rodzynki, daktyle i trochę masła orzechowego – otrzymamy wtedy pyszną i chrupiącą przekąskę (doskonale nadającą się do dziecięcej śniadaniówki). Z podanego przepisu zrobicie 1 gruby krakers, albo dwa cieńsze. Osobiście zawsze wybieram wersję cieńszą i bardziej chrupiącą. Tutaj znajdziecie recepturę.

Chlebek jaglany

Chlebek (lawasz) jaglany jest bardzo popularny wśród moich znajomych. Pierwszy raz zetknęłam się z nim czytając książkę Pani Marioli Białołęckiej pt. „Zaskakująca kasza i ryż”. Książka jest świetna, bardzo polecam – znajdziecie w niej wiele inspiracji. Receptura na chlebek jaglany jest tutaj.

Warto też zajrzeć na zaprzyjaźnionego bloga, na którym Ula wgłębia się w tajniki zdrowego gotowania i tworzy bardzo zdrowe posiłki. Zmieniła ona swoje gotowanie na zdrowsze i przeszła ogromną metamorfozę. A najważniejsze w jej przemianie jest to, że zmiana jest trwała – Ula nie wróciła już do starych nawyków, a zdrowe odżywianie i kreatywne tworzenie posiłków stało się jej pasją. Teraz pomaga innym przejść tą samą drogą. Na jej blogu też znajdziecie przepis na chlebek jaglany.

Krakers z kaszy gryczanej

Kolejny krakers przygotowałam z kaszy gryczanej – bardzo go lubię. Dzięki temu, że wszystkie składniki mogę zmiksować w malakserze zrobienie go staje się bardzo proste. Tak jak przy chlebku zmieniającym życie, lubię jak jest dobrze wypieczony.

Przy rozkładaniu go na blaszce należy pamiętać, aby na całej powierzchni była mniej więcej ta sama grubość, unikniemy wtedy nierównomiernego pieczenia. Receptura jest tutaj.

Krakers warzywny

Ostatnia moja propozycja to krakers warzywny. Ma lekko słodki smak, ponieważ jego główne składniki to marchewka i batat.  Można je zamienić na dynię, albo zmiksować samego batata lub samą marchewkę. Przepis znajdziecie tutaj.

Życie bez chleba wcale nie jest takie trudne, a w przypadku wielu osób konieczne. Dlatego nie wato się zniechęcać i szukać nowych smaków. Podczas gotowania postawmy na zioła, które przez cały rok powinny gościć w naszej kuchni. Jeśli jest to możliwe to hodujmy je na swoich parapetach/balkonach/tarasach. Nadadzą one naszym potrawom niepowtarzalnego smaku, dlatego warto próbować ciągle czegoś nowego – czarnuszki, kuminu, czubrycy, oregano, kardamonu, anyżu i wielu wielu innych.