Czas

  • 20 min + pieczenie 40 min.

Dwa proste składniki – płatki owsiane i chia stworzyły bardzo fajny zastępnik chleba.
Owsiany krakers doskonale nadaje się do tego, aby przygotować z niego śniadanie lub przekąskę do pracy. Możecie zaszaleć i doprawić go tak jak chcecie – jest bardzo neutralny w smaku i przyjmie każdą przyprawę. Moja wersja jest z czerwoną czubrycą, ale doskonale sprawdzi się tutaj czosnek niedźwiedzi, kumin albo czarnuszka.

Dwa proste składniki – płatki owsiane i chia stworzyły bardzo fajny zastępnik chleba.
Owsiany krakers doskonale nadaje się do tego, aby przygotować z niego śniadanie lub przekąskę do pracy. Możecie zaszaleć i doprawić go tak jak chcecie – jest bardzo neutralny w smaku i przyjmie każdą przyprawę. Moja wersja jest z czerwoną czubrycą, ale doskonale sprawdzi się tutaj czosnek niedźwiedzi, kumin albo czarnuszka.

Prawie cała nasza rodzina uwielbia płatki owsiane, często jadamy owsiankę na przemian z kaszą jaglaną, albo komosą ryżową (chociaż akurat za nią nie przepadają moje dzieci, dlatego występuje ona tylko jako dodatek do innych kasz).

Pamiętajmy, aby jeść płatki owsiane pełnoziarniste – w zarodku oraz w bielmie ziaren owsa skrywa się bardzo dużo cennej dla nas witaminy E. Są też one dobrym źródłem białka. Zawierają najwięcej tłuszczu spośród wszystkich zbóż, w tym kwasu linolowego bardzo cennego dla naszego organizmu. Bogate są też w biotynę – rzadko spotykany składnik.

Można mielić je na mąkę (tak jak w naszym krakersie), przygotować z nich pyszne batony (i już mamy zdrową przekąskę do szkoły lub pracy), albo upiec pyszną szarlotkę owsianą (hit na blogu).

Płatki owsiane błyskawiczne smakują bardzo ubogo i są pozbawione niemal wszystkich składników odżywczych, dlatego omijajmy je na sklepowych półkach. Sięgajmy po te pełnoziarniste.

Jednak gdy mamy celiakię, albo nietolerancję na gluten to kupujmy płatki certyfikowane od zaufanych producentów z symbolem przekreślonego kłosa na opakowaniu.

Uwaga

  • jeśli chcecie mieć pewność, że krakers będzie bez glutenu użyjcie koniecznie certyfikowanych płatków owsianych z symbolem przekreślonego kłosa na opakowaniu

Składniki

  • 250g płatków owsianych górskich
  • 250 ml mleka roślinnego albo lekko ciepłej wody
  • 30g chia
  • 2-3 łyżki oleju kokosowego lub oleju z pestek winogron
  • 3 łyżki pestek słonecznika
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • ulubione zioła jako dodatek

Sposób przygotowania

  1. Piekarnik rozgrzewam do 180C a blachę z zestawu piekarnika wykładam papierem do pieczenia i smaruję ją delikatnie olejem kokosowym.
  2. Wszystkie składniki oprócz pestek słonecznika wkładam do kielicha maszyny miksującej i blenduję (powstała masa jest bardzo gęsta)
  3. Po zmiksowaniu przekładam masę do miski, dodaję pestki słonecznika i wrabiam je dłonią w ciasto.
  4. Ciasto rozkładam na blaszce, dociskając je dłonią zwilżoną w ciepłej wodzie. Im cieniej rozprowadzę ciasto, tym bardziej chrupiący będzie krakers.
  5. Krakers piekę 20 minut z jednej strony. Po tym czasie przekręcam go szybkim ruchem na drugą stronę, usuwam papier i dopiekam do odpowiedniej chrupkości (zazwyczaj 20 minut).
  6. Krakers traktuję jak chleb i zjadamy go z warzywnymi pastami. Jest też doskonałym dodatkiem do warzywnych zup i bulionów.